Yükleniyor...
Sekans Lab

Lütfen Bekleyiniz

menu

Sıkça Sorulan Sorular

AnasayfaSıkça Sorulan Sorular
AnasayfaSıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Geçmiş tecrübelerimize dayanarak tarafımıza sıkça yöneltilen soruları ve yanıtlarını derleyerek aşağıda paylaştık. Eğer sorunuzun yanıtını bulamadıysanız bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Antijen (Ag) pozitifliği ne demektir?

Hayvanın patojenle enfekte olduğu anlamına gelir. Antikor pozitifliği daha önce enfekte olmaktan kaynaklanabilir. Antijen pozitifliği akut (hastalığın ilk başlarını, şiddetli ve ağır seyrettiği dönem) enfeksiyonu gösterir.

Antikor (Ab) pozitifliği ne demektir?

Antikor pozitifliği (aşılama yapılmadıysa) hayvanın hastalık etkenine antikor geliştirecek zaman süreci boyunca (en az 2 ile 4 hafta boyunca ) maruz kaldığı anlamına gelir. Bununla birlikte hayvan enfekte olabileceği gibi enfekte olmamış ta olabilir. Etkilenilen hastalığın türü, sürüdeki yayılım oranı, işletme içi gözlemler ve işletme stratejisi değerlendirmede rol oynar. Antikor pozitif verimi düşük hayvanları sürüden ivedilikle uzaklaştırmak , toleransı yüksek hayvanları kontrol ve gözlem altında tutarak herhangi bir olumsuzluk veya verim düşüklüğünde vakit kaybetmeden sürüden çıkarmak, izlenecek basit bir yöntem olabilir.

Hastalıklardan Ari işletme ne demektir ?

Hastalıklardan ari işletmeler ile, SığırTüberküloz ve Brusella hastalıkları yönünden sürüleri ari olan işletmeler kastedilmektedir. Ari işletmeler diğer işletmelerden farklı olarak fazladan destek alırlar. Ari işletme olma şartları yönetmelik ile belirlenmiştir. Sürülerin Sığır Tüberküloz ve Brusella hastalıklarından ari olmasının yanı sıra, koruyucu tedbirleri alacak bir dizi kalite kontrol programını içerir.

İnterferon Gamma Nedir?

İnterferonlar, sitokinler olarak bilinen glikoprotein ailesinin içinde yer alan doğal proteinlerdir. Bakteri, virüs, parazit ve tümör hücrelerine karşı cevap olarak immün sistem hücreleri tarafından oluşturulur. İnterferon Çeşitleri; İFN-α (Akyuvarların ürettiği), İFN-β (Vücudun diğer hücrelerince üretilen), İFN-Ƴ (T lenfositlerce üretilen), İFN-Ʈ (Trophoblast hücrelerince üretilen). İFN-GAMMA (IFN- Ƴ) Antijenlerin uyarısı ile T lenfositlerinden salgılanır. Viral, bazi bakteriler ve protozoal enfeksiyonlara karşı doğal ve kazanılmış bağışıklık için kritik olan bir sitokindir. İFN-Ƴ salınım testlerinin (IGRA) başında Tüberküloz IFN-Ƴ ELISA testi gelmektedir. Enfeksiyon sırasında Hücresel İmmun yanıt (CMI), humoral immun (Antikor) yanıta göre daha erken oluşmaktadır dolayısıyla, CMI tepkisine dayalı tanı testleri tüberkülozun tespitinde de önemli ilgi çekmektedir. Bu testin çalışma prensibi kısaca; Mikobakteriyel antijenlerin T hücrelerine sunumu, 16-24 saat içerisinde IFN- Ƴ üretimi ve IFN- Ƴ üretiminin in-vitro olarak ELISA yöntemi ile ölçümü esasına dayanır.

Tüberküloz İnterferon Gamma ELISA testinde, neden tam kan belirli zaman içerisinde ve sıcaklıkta laboratuvara ulaştırılmalıdır?

Tüberküloz İnterferon Gamma ELISA testi, tam kanda antijen uyarılmasına cevap verebilecek oranda sağlıklı ve canlı lenfositlerin mevcut olması temeline dayanır. Bu nedenle kanın hızlıca teşhis laboratuvarına ulaştırılması ve sıcaklık koşulları hayati önem taşımaktadır. Aynı zamanda lityum heparinli kan alma tüpleri (Yeşil kapaklı kan alma tüpü) ile kanın alınması da gerekmektedir. Araştırmalar, lenfositlerin sağlıklı ve canlı muhafazası ve antijen uyarılmasına cevap verebilmeleri için, laboratuvara en uygun ulaştırma zaman aralığının 4 ila 24 saat ve taşıma sıcaklığının ise 18 ila 22°C olması gerektiğini göstermiştir.